OBS: Nye åbningstider – Klik her

Følgende heste repræsenterede Danmark ved VM for unge heste i Verden 2014

5 års

UNO DOUBLE CREAM
208333DW0902840 BRDH
Født: 27042009. Farve: mørk brun Køn: Hoppe Mærkning: DV brand v. lår 840.
Ejer: Stutteri Uno , Skovvej 5, Thorsager , 8410 Rønde
Født hos: Stutteri Uno, Skovvej 5, Thorsager , 8410 Rønde.
Forædlingsgrad: 30,6% Indavlsgrad: 0,2
F: "UNO" DON DIABLO DVH 962
M: "UNO" WAITARA DE431318317704 RDH
MF: WELTMEYER DE331314403584
MM: INDIAN LADY II DE309090513392 Hauptstutbuch
MMF: RONDO VENEZIANO DE309090508088
MMM: IKONE XII DE309090092082 Hauptstutbuch
Rytter: Thomas Lassen
Kvalifikation: 8,08
Trøstefinale: 7,86

GASOLIN
208333DW0905922
Født: 12072009. Farve: brun Køn: Hingst Mærkning: chip v.s.hals 208213990144415.
Ejer: Munkedal Aps, Væddeløbsvej 94, Sanderum , 5250 Odense SV
Født hos: Munkedal Aps, Væddeløbsvej 94, Sanderum , 5250 Odense SV.
Forædlingsgrad: 44% Indavlsgrad: 0,0
F: BLUE HORS DOOLITTLE DVH 963
M: SANNE DE433331146800 DS
MF: TIBERIAS OLH 804
MM: BAILEY OL 8058 7P 8686 68 77 7
MMF: URPRINZ OLH 657
MMM: BIANCA OL 7287 I KL B
Rytter: Sanne Henningsen
Kvalifikation: 8,40
Trøstefinale: 8,14

LADY GAGA
208333DW0904345
Født: 12052009. Farve: brun Køn: Hoppe Mærkning: DV brand v. lår 345.
Ejer: Team Møllen v/ Jørgen Christensen, Bjerning Hovedvej 12 , 6100 Haderslev
Født hos: Johannes Søndergård, Skovbøllingvej 25 , 6752 Glejbjerg.
Forædlingsgrad:40,4% Indavlsgrad: 0,2
F: QUATERBACK DE457000206303
M: BRUNETTE 208333DW0400933 RDH
MF: SOLOS LANDWIND DVH 613
MM: BOLETTE 0002513 RDH
MMF: SOLOS LANDTINUS DVE 674
MMM: ALLIETTE EBRDH 4403 EBRDH
Rytter: Nana B. Christensen
Kvalifikation: 7,56
Trøstefinale: 7,22

SEZUAN DVH 1110 KÅRET
Født: 05062009. Farve: mørk brun Køn: Hingst
Mærkning: DV brand v. lår 982.
Ejer: Helgstrand Dressage A/S , Uggerhalnevej 80 , 9310 Vodskov
Født hos: Linette Jæger, Tvedvej 3 , 7490 Avlum.
Forædlingsgrad: 29,7%
F: BLUE HORS ZACK DVE 943
M: BØGEGÅRDENS DON ROMINA 208333200300120 GRDH
MF: BLUE HORS DON SCHUFRO DVE 690
MM: BØGEGÅRDENS LAINA BRDH 5206 DH
MMF: LIONELL DVH 571
MMM: JOY RDS 10335 DS
Rytter: Dorothee Schneider
Kvalifikation: 9,68 - nr. 1
Finale: 9,76 - Verdensmester

LITVINENKO SJÆLSTOFTE
208333TR0903434
Født: 16052009. Farve: mørk rød Køn: Hingst
Mærkning: TR brand v. lår .
Ejer: Annette Olesen og Søren Rasmussen, Fælledvej 9, Sjælstofte Stutteri Sjælstofte, 4895 Errindlev
Født hos: Annette Olesen og Søren Rasmussen, Fælledvej 9, Sjælstofte Stutteri Sjælstofte, 4895 Errindlev.
Forædlingsgrad: 41,9% Indavlsgrad: 1,1
F: IMPERIO (EX. IFFEZHEIM) DE409090044503
M: LOUISSIANNA HTPRE 9928 HT 8778877
MF: PIDRONEUR TAF 8801
MM: LIZA MINELLI HT 9428 HT 88778
MMF: TANGO DH 288
MMM: LILI MARLEN HT 8408 HT 87777
Rytter: Anne Troensegaard
Kvalifikation: 8,36
Trøstefinale: 8,34, nr. 2
Finale: 7,72

Reserver

ADRENALIN FIRFOD DVH 1159 KÅRET
Født: 07062009. Farve: mørk brun Køn: Hingst Mærkning: DV brand v. lår 839.
Ejer: Stutteri Firfod , Sømosevej 10 , 4990 Sakskøbing
Født hos: Stutteri Firfod, Sømosevej 10 , 4990 Sakskøbing.
Forædlingsgrad: 31,5% Indavlsgrad: 0,1
F: SKOVENS RAFAEL DVH 930
M: ANNONZE FIRFOD 9902662 RDH
MF: ZALMIAK FIRFOD DVH 683
MM: ANIS FIRFOD RDH 2589 DH
MMF: IBIKUS TAF 6701
MMM: AMANDA ERDS 5288 DS
Rytter: Helene Melsen

ATTERUPGAARDS CAPIROSSI
208333DW0902966
Født: 16042009. Farve: brun Køn: Hingst Mærkning: DV brand v. lår 966.
Ejer: Atterupgaard, Atterupvej 11 , 4174 Jystrup Midtsj.
Født hos: Atterupgaard, Atterupvej 11 , 4174 Jystrup Midtsj.
Forædlingsgrad: 32,9% Indavlsgrad: 0,6
F: CAPRIMOND E. H. DE309090304085
M: ATTERUPGAARDS MONROE 208333DW0500989 RDH
MF: STEDINGER DE433331260400
MM: MELISSA DH 4475 DH
MMF: MAY SHERIF DVE 250
MMM: CERBINA DS 5433 DS
Rytter: Selina H. Solberg

6 års

LEHMANNS LILO
208333DW0804421 GRDH
Født: 14052008. Farve: brun Køn: Hoppe Mærkning: DV brand v. lår 421.
Ejer: Stine Døssing, Holstebrovej 18 A, st. , 7800 Skive
Født hos: Linda og Dennis Lehmann, Gøddinghusevej 26 , 7183 Randbøl.
Forædlingsgrad: 40,1% Indavlsgrad: 0,3
F: DE NOIR DVE 812
M: IBI-BELL RDH 5033 DH
MF: MIDT-WEST IBI-LIGHT DVE 360
MM: MAID RDH 2746 DH
MMF: DIAMOND DVE 330
MMM: MARICKA RDS 2661 DS
Rytter: Stine Døssing
Kvalifikation: 8,26
Trøstefinale: 8,56 - nr. 1
Finale: 8,56 - nr. 5

SVALEGÅRDS HOTTIE
208333DW0800766 SRDH
Født: 16032008. Farve: mørk brun Køn: Hoppe Mærkning: DV brand v. lår 766.
Ejer: Blue Hors ApS Dressage, Tørskindvej 70 , 7183 Randbøl
Født hos: Else-Marie & Jens Chr. Krabbe, Stutteri Svalegård Snedstedvej 99, 7752 Snedsted.
Forædlingsgrad: 37% Indavlsgrad: 3,2
F: BLUE HORS HOTLINE DVE 916
M: SVALEGÅRDS DONNA 208333DW0400235 RDH
MF: DE NOIR DVE 812
MM: SVALEGÅRDS ATLANTA 9900886 ERDH
MMF: AKINOS DVE 659
MMM: STUTTERI JESTIS FASCINATION ERDH 3928 ERDH
Rytter: Maria A. Andersen
Kvalifikation: 7,76
Trøstefinale: 8,08

ZICK FLOWER
208333DW0801808
Født: 05042008.Farve: mørk brun Køn: Hingst Mærkning: DV brand v. lår 808.
Ejer: Blue Hors ApS Dressage, Tørskindvej 70 , 7183 Randbøl
Født hos: Andreas Gregersen, Gammelgård 13-15, Gammelgård , 6440 Augustenborg.
Forædlingsgrad: 34,8% Indavlsgrad: 0,0
F: BLUE HORS ZACK DVE 943
M: GOLDSTAR FLOWER 208333DW0404223 DS
MF: BLUE HORS ROMANOV DVE 818
MM: GAIO FLOWER RDH 5322 DH
MMF: RESIDENT DH 418
MMM: GOLDEN FLOWER DH 3683 DH
Rytter: Allan Grøn
Kvalifikation: 7,96
Trøstefinale: 8,40 - nr. 2
Finale: 7,98

ROSSETTI
208333DW0804811 Godk.til afprøv
Født: 02052008. Farve: brun Køn: Hingst Mærkning: DV brand v. lår 811.
Ejer: Stutteri Lyng, Låsegyde 145 Strandagergård, 2980 Kokkedal
Født hos: Elsebeth Lykke Andersen, Egehegnet 325, 2850 Nærum.
Forædlingsgrad: 32,3% Indavlsgrad: 0,0
F: BLUE HORS ROMANOV DVE 818
M: SYLVIA LIGHT ERDH 4709 ERDH
MF: MIDT-WEST IBI-LIGHT DVE 360
MM: AMANDA HOLMGÅRD DS 9652 DS
MMF: ALEKSANDER OLH 492
MMM: VENETTA DH 2692 DH
Rytter: Jan M. Christensen
Kvalifikation: 8,70
Finale: 7,90

Reserve

FREDENSDALS ZIG ZAG
208333DW0804281
Født: 28052008. Farve: rød Køn: Vallak Mærkning: DV brand v. lår 281.
Ejer: Lisbeth Hornbøll, Højvangen 52 , 2860 Søborg
Født hos: Linda Falensteen og Martin Strande, Søndergade 69 , 4130 Viby Sjælland.
Forædlingsgrad: 27,9% Indavlsgrad: 0,0
F: BLUE HORS ZACK DVE 943
M: KRISTIANSMINDES ELEKTRA 208333200201336 RDH
MF: BLUE HORS DON SCHUFRO DVE 690
MM: ERENTIS LAU BDH 2734 DH
MMF: DIAMOND DVE 330
MMM: ENERGIA II DS 3437 DS
Rytter: Jan M. Christensen

Præsenteres af

Bliv sponsor

Firma info

Følg os på Facebook Følg os på Facebook
Bliv medlem
Tilmeld vores nyhedsbrev