< Tilbage

Hingstekåringen 201411-04-2014 - 14:32

Region 4 gjorde igen i 2014 god figur i Herning.


Resultater Hingstekåring Herning fra region4

3 års hingste med avlsgodkendelse

Springhingste

UN e. Coupe De Cour /Raphael ejer Aggesensgård A/S, Sommersted

Dressurhingste

Bøgegårdens Alphabeat e. Ampere/Blue Hors Don Schufro ejer Bøgegården, Vollerup

Blåhøj`s Zagato e. Blue Hors Zack/Solos Landtinus  avler Maj-Brit og Jens Gøbel, Aabenraa

4 års hingste

Springhingste

Fløj Balou e. Balou du Rouet/Landcapitol  fra Stald Cajus, Arnum

Bøgegårdens Chacco –Lido e. Chacco-Blue/Calido I ejer Bøgegården, Vollerup

Quin e. Verdi/Corrado I ejer Stald Cajus, Arnum

Dressurhingste

Bøgegårdens Santiago e. Soliman De Hus/Wesley ejer Bøgegården, Vollerup

Dressur Unghestechampionat

Nr. 3 Lady Gaga e. Quaterback/Solos Landwind avler Johannes Søndergård, Glejbjerg, ejer Jørgen Christensen, Møllen, rytter Nanna Berg Christensen, Møllen

Nr. 6 Florentino Hena e. Florencio /Solos Landtinus avler/ejer Alexandra og Søren Buchreitz, Kolding, rytter Alexandra Buchreitz

Nr. 7 Elmegårdens Rivaldi e. Blue Hors Rush Hour/Resident avler Maria og Claus Schnoor, Vollerup, rytter Mette Hørmann Iversen

Spring Unghestechampionat

Nr. 2 Welistro e. Lambrusco Ask/Pythagoras avler  og rytter Charlotte Schreiber, Ribe, ejer Michael Bendorff, Esbjerg

Nr. 5 Goodwill e. Godsend Du Reverdy/Equest Carnute avler Carsten Carstensen, Hellevad, ejer  Kenni Holst, Bramming, rytter Sabine Korfitz Christensen, Rødekro

Nr. 6 Classified Love e. Colman/Gambler`s Cup xx avler Lene Ibsen, Felsted

Nr. 7 Vong`s Dundee e. Diamant de Revel/Grannus avler/ejer Bjarne Petersen, Vong, Rytter Charlotte Schreiber, Ribe

Den mest glade hest blev nr. 8 – Bistra e. Casino/Casir Ask avler/ejer Søren Finnemann, Rødding, Rytter Allan Blomgreen, Billund

Show klasser

Prix St. George  nr. 1 og Prix St. George Kür nr. 1 Don Rohdian e. Blue Hors Don Romantic ejer /rytter Ditte Mikkelsen

Grand Prix nr. 3 Gørklintgårds Fanero e. Olympic Ferro/Le Mont-H avler Jørgen Ravn, Holsted

S spr. nr. 2 avlshingsten Carmarque e. Cassini II ejer Stald Cajus, Arnum og nr. 3 Heartbeat e. Heartbreaker ejer Stald Cajus, Arnum

Youngster 6-7 års

Nr. 3 Handybeat e. Heartbeat/Diamant de Semilly avler Carsten Carstensen, Hellevad

Nr. 4 F.A. Colander e. Colman/Quinar avler / ejer Anja Eskesen og Frank Evald, Ribe

Nr. 5 Nørremøllehøjs Ariel e. Bøgegårdens Apollo/Cajus avler Uwe Thomsen, Bylderup-Bov

Big Round nr. 2 Heartbeat e. Heartbreaker, ejer Stald Cajus, Arnum

Nr. 3 Bøgegårdens Graf Stakkato e. Graf Top ejer Bøgegården, Vollerup

Youngster 2 kval.

Nr. 1 Handybeat e. Heartbeat/Diamant de Semilly avler Carsten Carstensen, Hellevad

Nr. 2 F.A. Colander e. Colman/Quinar avler / ejer Anja Eskesen og Frank Evald, Ribe

Nr. 5 Nørremøllehøjs Ariel e. Bøgegårdens Apollo/Cajus avler Uwe Thomsen, Bylderup-Bov

Big Round 2 afd.

Nr. 3 Bøgegårdens Graf Stakkato e. Graf Top ejer Bøgegården, Vollerup

Nr. 4 Gørklintgårds Montana e. Come Back II avler Jørgen Ravn, Holsted

Grand Prix

Nr. 1 Gørklintgårds Montana e. Come Back II avler Jørgen Ravn, Holsted

Nr. 13 Bøgegårdens Graf Stakkato e. Graf Top ejer Bøgegården, Vollerup

Youngster Finale

Nr. 1 Duble e. Diamant De Semilly /Equest Carnute avler Carsten Carstensen, Hellevad

Nr. 2 Handybeat e. Heartbeat/Diamant De Semilly avler Carsten Carstensen, Hellevad

Nr. 3 Chasse e. Cosmeo/Cassini II avler Mia Givskov og Søren Nedergaard, Ribe

Region4 ønsker alle de placerede tillykke med de flotte resultater.

< Tilbage

Præsenteres af

Bliv sponsor

Firma info

Følg os på Facebook Følg os på Facebook
Bliv medlem