< Tilbage

Resultater fra hingstekåringen 201515-03-2015 - 13:07

Hingstekåring 2015

Igen i år fik avlere, ejere og ryttere fra region4 gode resultater med hjem, og alle ønskes stort tillykke.

Hingstekåring 2015

Igen i år fik avlere, ejere og ryttere fra region4 gode resultater med hjem, og alle ønskes stort tillykke.

Årets hingst 2015– Bøgegårdens Apollo e. Accord II udstiller Bøgegården, Vollerup

3 års hingste tilkendt 1 års avlsgodkendelse

springhingste

præmiehingst Bøgegårdens Gladiola e. Bøgegårdens Graf Stakkato/Bøgegårdens Apollo avler/ejer Stina og Jørgen Schmidt, Vollerup

desuden

Diablo e. Diamant De Revel/A`khan Z avler Carsten Carstensen, Hellevad, ejer Jens Peter Aggesen, Sommersted

Dressurhingste

præmiehingst  Blue Hors Dreamline e. Blue Hors Don Olymbrio/Blue Hors Hotline avler Åse og Henning Urup, Ansager

desuden

Spartacus e. Spörken/Weltmeyer, ejer Jens Peter Aggesen, Sommersted

Era Dark Legend e. Dancier/Sandro Hit ejer Bøgegården, Vollerup

4 års og ældre hingste færdigkåret springhingst

Heinsgårdens Christa e.  Check In/Calido I  avler Henning Hein, Ribe  - opdrættermedalje i sølv

 

 

Unghestechampionat

springning

nr. 6 Justin Beaber-EM e. Bøgegårdens Graf Stakkato/Candillo avler Peter A Petersen, Emmerske,

ejer Bøgegården, Vollerup, rytter Jesper Meyenburg, Hjordkær

Rideklasser

Youngster

1 afd. nr. 1 avlshingsten Bøgegårdens Dicapo e. Diamant de Semilly/Phin Phin  ejer Bøgegården, Vollerup, rytter Jesper Meyenburg, Hjordkær

nr. 3 Duble e. Diamant De Semilly /Equest Carnute avler Carsten Carstensen, Hellevad

nr. 6 Cayman e. Casir Ask/Carano avler Laura Frost, Vejen, ejer/rytter Lars Trier Kjøller

nr. 10 Bistra e. Casino /Casir Ask avler /ejer Søren Finnemann, Rødding, rytter Allan Blomgren, Billund

nr. 11 Chasse e. Cosmeo/Cassini II, avler Mia Givskov og Søren Nedergaard, Ribe

Big Round

nr. 9 Elmegårdens SiSi II e. Bøgegårdens Apollo/Lucky Light avler fam. Schnoor, Vollerup

Big Round

nr. 10 Nørremøllehøjs Ariel e Bøgegårdens Apollo/Cajus avler Uwe Thomsen, Bylderup Bov

nr. 11 Elmegårdens Artos e. Bøgegårdens Apollo/Resident avler fam. Schoor, Vollerup, ejer Schnoor/Lars Kragh Iversen, Åbenrå, rytter Lars Kragh Iversen, Åbenrå

nr. 14 Landlyst Shania e. Solos Lantinus /Solos Carex avler Karina Prinds, Vojens

 

2 afd. Youngster

nr. 1 Duble e. Diamant De Semilly /Equest Carnute avler Carsten Carstensen, Hellevad

nr. 2 Handybeat e. Heartbeat/Diamant De Revel, avler Carsten Carstensen, Hellevad

nr.3 Cawi II F. Damgaard e. Cajus/Carano  avler Mia Givskov og Søren Nedergaard, Ribe

nr. 6 avlshingsten Bøgegårdens Dicapo e. Diamant de Semilly/Phin Phin  ejer Bøgegården, Vollerup, rytter Jesper Meyenburg, Hjordkær

nr. 9 Vongs Dundee e. Diamant De Revel/Grannus Avler Bjarne Petersen, Vong, ejer Jens Pete r  Aggesen, Sommersted

3 afd Youngster

nr.3 Cawi II F. Damgaard e. Cajus/Carano  avler Mia Givskov og Søren Nedergaard, Ribe

nr. 7 Bistra e. Casino /Casir Ask avler /ejer Søren Finnemann, Rødding, rytter Allan Blomgren, Billund

Mini Grand Prix

nr. 1 Spindborgs Luxsus e. Louvre S/Come Back II avler Margrethe og Svend Åge Nielsen, Abterp

S1

nr. 2 avlshingsten Heartbeat e. Heartbreaker/Ramiro Z, ejer Stald Cajus, Toftlund

Grand Prix

nr. 4 Nørremøllehøjs Ariel e Bøgegårdens Apollo/Cajus avler Uwe Thomsen, Bylderup Bov

nr. 6 Caddie R e. Come Back II/Lucky Light avler Jhonna Ry og Peter Olsen, Sommersted

< Tilbage

Præsenteres af

Bliv sponsor

Firma info

Følg os på Facebook Følg os på Facebook
Bliv medlem