Avler og rytter samarbejde til gensidig glæde
Avlerparret Lotte og Gert Buchhave har et fortrinligt samarbejde med rytter Rikke Dupont og træner Allan Hansen om deres opdræt Grand Galiano, som har Grand Prix-debuteret til fælles glæde
Grand Galiano e. Grand Galaxy Win omgivet af opdrætterne Lotte og Gert Buchhave samt rytter og træner Rikke Dupont og Allan Hansen (tv). Foto: Ridehesten.com
Grand Galiano e. Grand Galaxy Win/Blue Hors Don Schufro er opdrættet af Lotte og Gert Buchhave og det er Rikke Dupont og træner Allan Hansen, som har udviklet hesten til Grand Prix.
Han er deres fælles projekt, et samarbejde, som har strakt sig fra tilridning til Grand Prix, og med store succeser undervejs, som sejren i Blue Hors Unghestechampionat i Herning i 2020, til placeringer og sejre på rejsen mod Grand Prix.
De to par er gode venner, og venskabet er udviklet yderligere i kraft af samarbejdet omkring 8-årige Grand Galiano. Det er deres fælles projekt, en fælles glæde som de deler, men også et samarbejde, hvor der er lavet klare, nedskrevne aftaler, hvor hver får sit betalt. ”Vi vil ikke ødelægge vores venskab over en hest,” har den fælles holdning været fra begyndelsen.
Fordi der er lavet en helt klar aftale mellem de to vennepar, får Rikke fx sin riding betalt og Gert får penge for skoning (Gert Buchhave er beslagsmed).
Der er total enighed om vigtigheden af at have en underskrevet kontrakt.
– Det sjove er, at vi deler succeserne, og har oplevelserne sammen, fortæller Rikke.
Herunder er der et link til deres forslag til en kontrakt mellem avlere og rytter, når man ejer hesten i fællesskab og dele alle udgifter.
Læs hele artikel i magasinet Ridehestens augustnummer.
SAMARBEJDSAFTALE HEST.pdf