UVM Zangersheide 2021

5 års

BØGEGÅRDENS GLADIATOR DVH 1324 KÅRET
Født: 13052016. Farve: mørk brun Mærkning: chip v.s. hals 208210000575827.
Født hos: Stina og Jørgen Schmidt Vollerup Byvej 26 Bøgegården 6392 Bolderslev
Udstiller: Stina og Jørgen Schmidt, Vollerup Byvej 26 Bøgegården, 6392 Bolderslev.
Forædlingsgrad: 34,5
F: BØGEGÅRDEN GLADIOLA DVH 1195
M: BØGEGÅRDENS "CELINA" 208333200201850 ERDH
MF: CRELIDO DVE 752
MM: BØGEGÅRDENS COLANDA ESRDH 5768 ESRDH
MMF: BØGEGÅRDENS CAPELLO DVH 651
MMM: LAJKA ERDH 2328 ERDH
Rytter: Jakob Theodor Schmidt
Resultat
1. runde 0 fejl
2. runde 9 fejl
Trøstefinale 0 fejl 

 

CORDINO 208333DW1601829
Født: 22052016. Farve: skimmel Mærkning: chip v.s. hals 208210000532880.
Født hos: Hans Jørgen Juhl og Asbjørn Lauritsen, Mandbjerg Syd 10, 6520 Toftlund
Udstiller: Jonas K Nørgaard, Søvejen 13, Vestbirk, 8752 Østbirk
Forædlingsgrad: 43,4
F: CORNETTINO ASK DVH 1139
M: PAULINA ERDH
MF: LINARO DVH 728
MM: KALIMARA
MMF: GASPARI I
MMM: UCCA
Rytter: Anni Pape

 

EVOLUTION ASK DWB 208333DW1600852
Født: 24042016. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208213990256710.
Født hos: Familien Camitz v/Linus Camitz Åsø Mosevej 13 4171 Glumsø
Udstiller: Stutteri Ask A/S , Fynshovedvej 417 , 5390 Martofte.
Forædlingsgrad: 35,9
F: ZIROCCO BLUE 04375748B
M: REVOLUTION DE433331537601 RDH
MF: TANNENHOF'S CHEENOOK DE321210087088
MM: ROSSI DE331316614589 Hauptstutbuch
MMF: RAPHAEL DE341410117079
MMM: DOHLE DE331314029380 Hauptstutbuch
Rytter: Karen Møller Rohde
Resultat
1. runde 0 fejl
2. runde 0 fejl
Finale 4 fejl plac. nr. 36 

 

FARINO ASK 208333DW1601529
Født: 24052016. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208213990269591.
Født hos: Stutteri Ask A/S Fynshovedvej 417 5390 Martofte
Udstiller: Stutteri Ask A/S , Fynshovedvej 417 , 5390 Martofte.
Forædlingsgrad: 42,9
F: FAVORIT ASK DVE 1035
M: ALTHEA NOVA ASK DE421000091208 ERDH
MF: NEKTON DE421000102500
MM: LIBELLE XI DE321210182196 ZB1
MMF: COR DE LA BRYÈRE DE321210398168
MMM: GINELLA I DE321210094292 H
Rytter: Karen Møller Rohde
Resultat
1 runde 0 fejl
2 runde 0 fejl 

 

JO'S ROBERTO 208333DW1601541
Født: 14052016. Farve: sort Mærkning: chip v.s. hals 208210000532857.
Født hos: Mia og Claus Kovdal Jørgensen Løvetvej 37 8740 Brædstrup
Udstiller: Mia og Claus Kovdal Jørgensen, Løvetvej 37 , 8740 Brædstrup.
Forædlingsgrad: 36,8
F: ROCKLAND DVE 772
M: TOFTEHØJS PEARL 208333DW0702970 RDH
MF: EARL DE331312315599
MM: DITTE EBRDH 4150 EBRDH
MMF: DIAMANT DVE 425
MMM: AKABA EDH 1775 EDH
Rytter: Kamilla Grauff Jakobsen
1. runde - Dis
2. runde 9 fejl
Trøstefinale - 4 fejl 

 

SYVHØJEGÅRDS FOOTLOOSE 208333DW1603266 RDS
Født: 20042016. Farve: brun Mærkning: chip v.s. hals 208210000523064.
Født hos: Niels Osterland Skolebakken 35, Syvhøjegård 8641 Sorring
Udstiller: Niels Osterland, Skolebakken 35, Syvhøjegård , 8641 Sorring.
Forædlingsgrad: 47,5
F: BALOU DVH 1134
M: STAUGAARD'S FANTASY ROYAL 208333200203511 ERDH
MF: ROYAL Z II DVE 362
MM: FABINA ERDH 4018 ERDH
MMF: PRINCE MAB XX (FR) DH 449
MMM: FABIOLA ERDH 3053 ERDH
Rytter: Katrine Højholt
1. runde 0 fejl
2. runde 5 fejl
Trøstefinale 5 fejl

 

 

6 års
CALGRAFI DWB 208333DW1500986
Født: 20052015. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000537555.
Født hos: Peder Frederiksen Kærbøl Markvej 14 6760 Ribe
Udstiller: Sonny Moisen, Gitte Dahl og Peder Frederiksen, Sekærvej 10 , 6670 Holsted.
Forædlingsgrad: 35,3
F: BØGEGÅRDEN'S GRAF'S STAKKATO DVH 974
M: CALEO 208333200200713 RDH
MF: CAJUS DVE 634
MM: GARVERLANDS LAMOUR FOR 13591 FOR
MMF: LOCARNO DLH 621
MMM: LILIAN DS 5887 DS
Rytter: Gitte Dahl
Resultat
1. runde 8 fejl
2. runde 4 fejl
Trøstefinale 13 fejl 

 

LOUISIANA H 208333DW1500946
Født: 01052015. Farve: sort Mærkning: chip v.s.hals 208210000533447.
Født hos: Bodil Hellmers Nørholmsvej 258 9000 Aalborg
Udstiller: Bodil Hellmers, Nørholmsvej 258 , 9000 Aalborg.
Forædlingsgrad: 38,6
F: BALOU DVH 1134
M: LAURA 208333DW0403939 RDH
MF: LOUVRE S DVH 811
MM: CONTESSA 0000550 DH
MMF: CONCORDE 84.4140
MMM: IMMERDOR ERDH 3625 EDH
Rytter: Adam Sparlund Olesen
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 13 fejl
Trøstefinale 0 fejl

 

NIARADO LILLE LUNDEN 208333DW1500153
Født: 05032015. Farve: sortbrun Mærkning: chip v.s.hals 208210000536836.
Født hos: Mikal og Preben Iversen Gøddinghusevej 21 7183 Randbøl
Udstiller: Absolute Horses ApS , Tågerupvej 32 , 6560 Sommersted.
Forædlingsgrad: 47,6
F: DIARADO DE421000339405
M: NINET LILLE LUNDEN 208333DW0801462 RDH
MF: LAMBRUSCO ASK DVE 698
MM: NIKKA LILLE LUNDEN 208333200303025 ERDH
MMF: CASIR ASK DVE 497
MMM: NICOLINE EDS 10418 EDS
Rytter: Christine Thirup Christensen
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 8 fejl
Trøstefinale 9 fejl 

 

SYVHØJEGÅRDS UNFORGETABLE S DWB DVH 1281 KÅRET
Født: 12052015. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000537051.
Født hos: Sally-Ann og Flemming Schultz Æ Stajsvej 25 6392 Bolderslev
Udstiller: Niels Osterland Holding ApS, c/o Niels Osterland Skolebakken 35, 8641 Sorring.
Forædlingsgrad: 40,5
F: UNTOUCHABLE DVH 1126
M: COCO CHANELL S 208333DW0400168 SRDH
MF: CASSINI I DE321210021688
MM: CALETTA EBRDH 4418 EBRDH
MMF: CALETTO I DE321210604175
MMM: LIMONA DH 2441 DH
Rytter Jacob Theodor Schmidt
Resultat
1. runde 0 fejl
2. runde 1 fejl
Trøstefinale 5 fejl 

 

SØNDERVANGS MATILDE 208333DW1501404 *RDH
Født: 28042015. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000535930.
Født hos: Søndervang v/ Else og Nis Ravn Ribevej 8 6630 Rødding
Udstiller: Simone Hansen Scherff, Møllegade 13 , 2791 Dragør.
Forædlingsgrad: 45,6
F: CATOKI DVH 989
M: SØNDERVANGS MANILLA ERDH 5802 ERDH
MF: CASSINI II DE321210202094
MM: SØNDERVANGS MADONNA EDH 1935 EDH
MMF: RAIMONDO DVE 224
MMM: SØNDERVANGS MARNIER EDH 1367 EDH
Rytter: Simone Hansen Scherff
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 4 fejl
Trøstefinale 8 fejl 

 

CC UNIK 208333DW1502024
Født: 01062015. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000547523.
Født hos: Carsten Carstensen Hovedgaden 55, Hellevad 6230 Rødekro
Udstiller: Schou Absolute Horses A/S og Lykkegaard 159 ApS , Tågerupvej 32 , 6560 Sommersted.
Forædlingsgrad: 48
F: UNTOUCHABLE DVH 1126
M: ECARDOR 208333200202610 EBRDH
MF: EQUEST CARNUTE 90648862C
MM: IMMERDOR ERDH 3625 EDH
MMF: NIMMERDOR 147STB
MMM: ZARINA 81.6831 Judged KW
Rytter: Christine Thirup Christensen
Resultat
1. runde DIS
2. runde 14 fejl

 

7 års
CA-DI DD 208333DW1401038 RDH
Født: 17052014. Farve: skimmel Mærkning: chip v.s.hals 208210000478647.
Født hos: Danish Derby Horse Shows ApS Fyrkildevej 14 9500 Hobro
Udstiller: Jan List Christensen, Stendalen 99 , 8850 Bjerringbro.
Forædlingsgrad: 55
F: CARMARGUE DVH 895
M: OVERTURE KH. 208333DW0805304 DH
MF: CORRATUS DVH 814
MM: OPORTO 0102009 DS
MMF: CORONADO DVE 508
MMM: OLIVE GREEN XX DH 4965 DH
Rytter: Christian Jansen
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 0 fejl

 

ROSENGÅRDENS FRANCISCO 208333DW1602979
Født: 15072016. Farve: brun Mærkning: chip v.s. hals 208210000577741.
Født hos: Lis og Jens Rosengaard Hansen Dræbyvej 51 5330 Munkebo
Udstiller: Lis og Jens Rosengaard Hansen, Dræbyvej 51 , 5330 Munkebo.
Forædlingsgrad: 44,5
F: FAVORIT ASK DVE 1035
M: CHINATU LS LA SILLA 484006001101020 RDH
MF: CHAPULTEPEC LA SILLA 93044484Q
MM: ANNE-MARIA 82.1585 STB
MMF: FORMATEUR 1360SGLDT
MMM: SILLIE-MARIA 22217STB
Rytter: Rikke Rosengaard Hansen
Resultat
1. runde 12 fejl
2. runde 12 fejl 

 

RÅDBJERG'S BAHIA 208333DW1401191
Født: 06052014. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208246000070616.
Født hos: Toni A. Paust Horskærvej 7 B, Andst 6600 Vejen
Udstiller: Toni A. Paust, Horskærvej 7 B, Andst , 6600 Vejen.
Forædlingsgrad: 43,1
F: BALOUBET DU ROUET 89502905H
M: CORNELIA 208333200301638 DS
MF: CORONADO II DVH 768
MM: SUCCES NEXEN RDH 2199 DH
MMF: ASPIRANT DVE 302
MMM: DINAH II NEXEN RDS 3765 DS
Rytter: Bjarne Mark Jensen
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 8 fejl
Trøstefinale 8 fejl 

 

NALA 208333DW1401053
Født: 28042014. Farve: rød Mærkning: chip v.s.hals 208210000505266.
Født hos: Stald Cassøe Fyrkildevej 14, Li. Rørbæk 9500 Hobro
Udstiller: Frandsbjerg Horses A/S , Hobrovej 4 A , 9550 Mariager.
Forædlingsgrad: 36,4
F: ROCKLAND DVE 772
M: CHERI 9502409 FOR-F2
MF: A'KHAN Z DVE 543
MM: AMANDA FOR 94103 FOR
MMF: ALLEGRO DVE 247
MMM: SUSSI 7800696
Rytter: Stine Cassøe Jakobsen
Resultat
1. runde 8 fejl
2. runde 9 fejl
Trøstefinale 0 fejl 

 

DINAPO 208333DW1401588
Født: 10052014. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000453941.
Født hos: Peder Frederiksen Kærbøl Markvej 14 6760 Ribe
Udstiller: Peder Frederiksen, Kærbøl Markvej 14 , 6760 Ribe.
Forædlingsgrad: 35
F: E BØGEGÅRDENS DICAPO DVH 1100
M: APONA 208333DW0500941 ERDH
MF: BØGEGÅRDENS APOLLO DVE 767
MM: ACONA DE421000324000 DS
MMF: ACOBAT II DE321210069890
MMM: HARLINA DE321210113893 H
Rytter: Lars Trier Kjøller
Resultat
1. runde 4 fejl
2. runde 4 fejl
Trøstefinale 0 fejl
 

Nyheder

Sponsorer