Stine Cassøe fejlfri på Zangersheide

Video: UVM for 5-, 6- og 7-års heste er i fuld gang. Og kravet for en finaleplads i 5-års klassen er to fejlfrie kvalifikationer. Stine Cassøe er fejlfri

 Stine Cassøe og Feldborgs Cantalina. Foto: RIdehesten.com

Der er tre store arenaer ved UVM på Zangersheide – en til hver årgang. Det var de 5-årige heste som åbnede konkurrencerne kl. 7.45 i morges på Almé Z arena.

Der er 237 startende i den første af to kvalifikationer, og kravet til rytterne for at nå ind i søndagens finale er et fejlfrit ridt indenfor tiden i begge kvalifikationer.

Det var Kathrine Nielsen som åbnede for Dansk Varmblod på 5-års banen med Armani KN e. Action Man Ask Z/Casir Ask opdrættet af Familien Nielsen selv. Kathrine red en flot runde, og da hun nåede dobbeltspringet fik hun desværre fejl på indspringet, dobbeltspringet var næstsidste forhindring.

Stine Cassøe fik et dejligt flow i Feldborgs Cantalina e. Cantolar/Cabachon opdrættet af Arne Feldborg Johannesen. Hoppen angreb forhindringerne i en god rytme, og med masser af overskud. De galoperede fejlfrit i mål på den udfordrende bane.

Start - og resultatlister



Hold i dag

Nyheder

Sponsorer

Instagram