Christina og Peder vandt ET i Billund
Dansk Varmblods Egenthedstest i Billund – arrangeret af region 4 viste springheste på meget højt niveau, og flere ekvipager imponerede med god ridelighed, balance og kapacitet
Gredstedgaards Peder og Christina Madsen. Foto: Ridehesten.com/Kristine Bojsen
Dommerteamet Signe Wiese og Bo K. Møller har i dag bedømt 62 ekvipager ved DV’s egnethedstest i springning præsenteret af Dansk Hesteforsikring i Billund. Det er årets tredje egnethedstest, og den anden for springhestenes vedkommende. Efter testen på Stutteri Ask om to uger bliver det afgjort, hvilke ekvipager, som bliver udtaget til Dansk Varmblods Unghestechampionat i Herning. De 40 bedste springheste med den højeste pointsum samt 10 reserver, bliver udtaget til at deltage i Unghestechampionatet i Herning i forbindelse med Dansk Varmblods Hingstekåring i uge 10.
Dommerteamet i Billund: Signe Wiese og Bo K. Møller. Foto: Ridehesten.com
De tre øverst placerede gik alle en test til 850 point. Dog blev det Christina Madsen med Gredstedgaards Peder e. Cyrano Ask/ Cavall Ask (opdr. Danny Schmidt), der tog sejren på baggrund af en kapacitetskarakter på 9. Derudover fik de karaktererne 8,5 i galop og ridelighed samt 8 i teknik.
Christina fortæller dette om Peder og turen i dag: – Han klarede sit første stævne udenbys til UG. Han er den nemmeste 4-års hest, jeg nogensinde har haft. Han er bare topridelig og flink.
– Jeg købte ham på grund af hans far, Cyrano Ask. Ham har jeg allerede én hest efter, og de er bare supergode. Peder blev tilredet i marts og er blevet redet tre gange om ugen siden, fordi han er stor, og jeg ikke vil presse ham for meget. Derfor ser jeg også lige på, om han er klar til at gå i Herning til næste år, fortsatte hun.
Jack Ray Nielsen og Gerdings Albert kom ind på en delt andenplads. Foto: Ridehesten.com
Jack Ray Nielsen og Gerdings Albert e. All Star/ Volstrups Casillas (opdr. og ejere: Jack Ray Nielsen og Jens Peder Pedersen) og Natasha Tang Kaspersen med Toftegaardens Springsteen e. Godsend du Reverdy/ Cabachon (opdr. og ejer: René Kaspersen) delte andenpladsen. Sidstnævnte fik 8,5 for både galop, ridelighed, teknik og kapacitet. Gerdings Albert fik 8 i teknik, 8,5 i kapacitet og ridelighed samt 9 i galop.
Toftegaardens Springsteen og Natasha Tang Kaspersen. Foto: Ridehesten.com
Hele 26 ekvipager opnåede over 800 points i Billund.
Indtil nu, har dommerne i alt set 78 springheste (region 1 og region 4), dette er hvad Signe Wiese og Bo K. Møller udtaler om weekendens egnethedstester:
– Vi har generelt set en rigtig høj standard med nogle topheste imellem. Vi har også set rigtig mange, der er blevet flot præsenteret af rytterne, og der er mange, der har sprunget super tillidsfuldt og i god balance.
Se hele resultatet fra Billund her: DV Egnethedstest i spring - præsenteret at Dansk Heste forsikring
Kilde: ridehesten.com