Det sker lørdag på Vilhelmsborg

Hvis du lægger vejen forbi Vilhelmsborg i dag lørdag, hvad kan du så opleve ved Dansk Varmblods Eliteskue og B-stævne?

 

Der er fuldt program inde i opvisningshallen på Vilhelmsborg samt på gårdspladsen og østanlægget. Dansk Varmblod afvikler KRAFFT Eliteskue, som er en finale for de bedste føl, 2-års og 3-års og ældre hopper og vallakker fra sommerens bedømmelser. Lørdag står i føllenes tegn, når Vilhelmsborg indtages af godt 60 super charmerende føl, som kommer til at give spring- og dressurdommerne i forbundet noget at tænke over, når de skal udpege Årets Bedste Føl.

De elegante, funktionelle 2-års dressurhopper kommer på banen til bedømmelse kl. 14.25 det er næsten som et kig i krystalkuglen – for det giver et indblik i fremtiden og de heste, som vil være på vej ind i sporten om et par år.

Dagen slutter med avler/ryttermiddag og så er det tid for Elitefølauktionen præsenteret af Dansk Hesteforsikring. Auktionarius kommer til at svinge hammeren over knap 50 udbudte topføl. Hvem bliver solgt for højeste bud? Bliver der et rekord-salg? Er der nogle, som køber flere føl? Der er gratis adgang, hvis man vil følge med live, lige når det sker inde i opvisningshallen fra kl. 19.00.

 

Dansk Varmblod Rideklubs B-stævne i dressur

Inde på gårdspladsen samler interessen sig om kvalifikationen til Bundgaard Byg Cup fra kl. 8.30.

Og kl. 13.15 er det tid for ECCO Grand Prix, hvor OL-rytter Daniel Bachmann Andersen starter to heste.

Herefter er det de 4-årige dressurheste, som indtager gårdspladsen – 35 stjernefrø er på startlisten.

Ude på østanlægget samler interessen sig om Helgstrand Dressage DWB Amateur Cup, der starter hhv. kl. 9.00 og kl. 14.00. Og på nabobanen er der Dressurens Venner Cup finale.

Følg med i alt det spændende som foregår på Vilhelmsborg

Start- og resultater


Hold i dag

Nyheder

Sponsorer

Instagram