Flot sejr og placeringer i Falsterbo

Det internationale stævne i Falsterbo med championatsklasser for unge dressurheste er i fuld gang og på dressurbanen var der sejre og placeringer til DV-heste

 Lone Bang Zindorff sejrede i 7-års championatet med Stald Magic Secret Hope. Foto: RIdehesten,com

Dansk Varmblods opdrættere var med helt fremme i championaterne for unge dressurheste ved det internationale stævne i Falsterbo i dag, hvor der blev redet finaler for de 5-, 6- og semifinale 7-årige heste.

Landsholdsrytter Lone Bang Zindorff sejrede i Fager Bits 7-års dressurchampionat (semifinale) med Stald Magic Secret Hope efter Secret/Tailormade Temptation opdrættet af Stald Magic ApS. Med i alt 80,500% fordelt på 91% for gangarter/løsgjorthed og fremtid samt 70,0% for programmet sikrede Lone sejren foran Jacob Nörby Sørensen på DV-hoppen Plushorses Fraulein e. Franklin/Florencio opdrættet af Plus Horses. De fik sammenlagt 80,415% og klassens næsthøjeste tekniske score på 71,429%
Den ekvipage, som scorede højest for programmet, var svenske Lovisa Wessblad og DV-vallakken Redhead e. Revolution/Blue Hors Zack opdrættet af Stutteri Sorgenfri. De kom ind på tredjepladsen.

Astrid Gemal og Valegro Majlund e. Vitalis/Zhivago opdrættet af Stutteri Majlund kom ind på 4. pladsen. Rune Willum og Dudley Pax e. Hesselhøj Donkey Boy/Sezuan fra Stutteri Pax havde redet sig i finalen og sluttede på 8. pladsen foran en anden DV-hest, Møgelvangs Kashmir e. Quaterhit/Come Back II fra Jan Jensen redet af Helene Brinck. Endnu fire DV-heste var at finde i finalen:

Heiline’s Galaxy Dance e. Grand Galaxy Win/De Niro fra Stald Heiline redet af svenske Beata Söderberg, Freddie e. Franklin/Florencio opdrættet af Vivi og Christian Vang-Lauridsen og redet af norske Caroline Hansen, Møllegårdens Fleurie DWB e. Blue Hors Fifty Cent/Onassis opdrættet af Stutteri Møllegården og redet af norske Vilde Roeinaas samt Emma Ahlberg og Franka e. Franklin/Fürstenball opdrættet af Bodil og Jan Pedersen.

 UVM deltager Selina Solberg Vittinghus og Atterupgaards Bernachi fik en andenplads i det svenske championat. Foto: Ridehesten.com

Tæt på DV-sejr i 5-års finalen

Efter sejr i semifinalen til Selina Solberg Vittinghus og avlshingsten Atterupgaards Bernachi e. Bon Courage/Caprimond fra Atterupgaard var der store forventninger til den elegante ekvipage, men i finalen måtte de se sig slået til andenpladsen med 78,091% mod den svenske vinders 81,449%

Betina Jæger og DV-hesten Fredensdals Impressive DWB e. Imposantos/De Noir fra Linda Falensteen og Martin Strande kom ind på 3. pladsen med 76,334% lige foran Katrine Kraglund og Hamiltons Tiger King e. Vitalis/Dante Weltino opdrættet af Hamilton Horses AB.

Emma Ahlberg havde også redet sig i finalen med SK Ivanna e. Asgaard’s Ibiza/Hohenstein fra Susanne Kastbjerg.

 UVM deltager Kjeldgårdens Django og Susanne Barnow sluttede championatet på andenpladsen. Foto: Ridehesten.com

Tæt topkamp i 6-års finalen

Susanne Barnow og Kjeldgårdens Django var blot et mulehår fra sejren i 6-års finalen. Parret, der repræsenterede DV ved UVM sidste år kom ind på anden pladsen med 74,3% mod den svenske vinders 74,572% Kjeldgårdens Django e. Hesselhøj Donkey Boy/De Noir er opdrættet af Jørgen Nielsen og parret er reserve til UVM i år.

Der stod også DV på tredjepladsen. Michala Damm-Frydenberg red Vesterbundgårds Armani e. Freestyle/De Noir fra Rikke Christensen & Allan Pedersen til 73,925%

Endnu en DV-hest var at finde i finalen, Alibi’s Survivor e. Blue Hors Farell/Lambrusco Ask fra Jesper Dal og redet af norske Caroline Hansen.

Start-  og resultater

 


Hold i dag

Nyheder

Sponsorer

Instagram