90 hingste til kåring i Dansk Varmblod

Der er ventet knap 1.000 heste til Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning fra den 4. – 8. marts, heraf 90 hingste til kåring



Avl og sport er tæt forbundet, og det er især tydeligt under Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning i uge 10, hvor forbundets hingstekåring suppleres af internationale dressur og springklasser, Unghestechampionat, to store gallashows og en messe med knap 300 stande.

Sidste år gæstede 61.000 forbundets hingstekåring, og der er stor interesse for at købe billetter eller vip-borde igen i år.

Dansk Varmblods avlsledelser i hhv. springning og dressur skal besigtige 90 hingste. De 3-årige springhingste til kåring skal vises på fast bund, løse og i løsspringning, men de 3-årige dressurhingste skal vises på fast bund, i longe og løse. Hingstene kan også tilmeldes en frivillig rideprøve. Består hingstene denne test onsdag aften, vil de opnå et års bedækningstilladelse, hvis de opnår godkendelse søndag.

De 4-års og ældre hingste til kåring ser vi under rytter enten i gangarter eller i springning. For der avlsintereserede er der også præsentationsklasser for ældre, kårede hingste i både springning og dressur.

Køb billetter og se programmet for hingstekåringen og de mange nyheder om eventet på www.dvevent.dk

Læs også: Inspiration til netværk og markedsføring


Hold i dag

Nyheder

Sponsorer

Instagram