Syv heste til Eliteskue fra Uggerhalne
Dansk Varmblod region 7 var i dag vært for sadelkåring i dressur for knap 30 hopper og vallakker – syv fik invitation til Eliteskuet
Straight Horse v. Mogens Pedersen og Eva Götzshe her opdrættet dagens bedste 3-årige hoppe i Region 7, Straight Horse Be A Lady. Foto: Ridehesten.com
Kvaliteten blandt de fremstillede hopper ved Dansk Varmblods sadelkåring i region 7 lørdag den 25. juli var særdeles høj. Dommerteamet bestod af Vicky Nortvig, Jette Fries, Bjarne Nielsen og Nicholine Lærke Ross.
Knap 30 hopper var til bedømmelse dagen igennem. Og det var bedømmelsen af de 3-årige hopper, som åbnede dagens sadelkåring. 13 hopper og en enkelt vallak blev bedømt, og af de 14 kom hele fem heste til finaleringen – fire hopper og en vallak.
Dagens Hoppe, blandt de 3-årige Straight Horse Be A Lady med invitation til Eliteskue. Foto: RIdehesten.com
Dagens bedste 3-års hoppe blev Straight Horse Be A Lady e. Be Sure/Franklin fra Straight Horse ApS trukket på sølvmedaljehoppen Straight Horse Floriana, som selv er A-hest i dressur og datter af UVM-deltager og international Grand Prix hoppe Straight Horse Ascenzione e. Blue Hors Zack. Og dermed også i familie med flere kårede hingste, bl.a. den tredobbelte UVM-guldvinder Sezuan.
Om Straight Horse Be A Lady sagde dommerne bl.a.: En elegant og langbenet dame, som er passende ædel med en god forening og en dejlig hvælving på halsen. Hun er velfungerende i alle tre gangarter og hun har fået 8 for skridt, 8,5 for en god og rummelig trav med god bæring og balance og 8,5 for galop som er velbalanceret og rummelig. Hun fik 8 i ridelighed og 8,5 for kapacitet.
Dagens Vallak Eliott fra Marie Witt Poulsen - udtaget til Eliteskue. Foto. Ridehesten.com
Dagens bedste 3-årige vallak Eliott e. Escanto PS/Blue Hors Don Romantic opdr. Witt Horses Aps er trukket på hoppen Mirabell, der er B-hest i dressur. Om Eliott sagde dommerne bl.a.: Han har vist en særdeles godt skridt 8,5, traven blev vist med god smidighed og albuefrihed 8,5 og 8,5 for galoppen, som blev vist med en smidig overlinje, god albuefrihed og stor bæring. Og med 8,5 for ridelighed og kapacitet.
Der var naturligvis billet til KRAFFT Eliteskue præsenteret af Stutteri Søbakkehus til de to fløjheste. Udtaget til finalen, og med invitation til Eliteskuet var også følgende hopper:

Nordstrands Femme Fetale e. Fifty-Fifty/Quaterhit opdr. Gitte Nordstrand Larsen og ejet af MT Dressage & CK Dressage.

Teglovnens F’irenee e. Blue Hors St. Schufro/Franklin fra Stutteri Teglovnen samt

Rosel e. Revolution/Fürstenball fra Louise og Christian Beckmann.
To finalister blandt de ældre
I holdet af 4-års og ældre hopper var der 13 til rideprøve og heraf var de 7 til sadelkåring. To hopper blev udtaget til præmieringen, og begge hopper fik invitation til Eliteskuet. Dagens bedste ældre hoppe blev Teglovnens Flowerpot e. Vitalis/Finest fra Stutteri Teglovnen ApS, Om Teglovnens Flowerpot sagde dommerne bl.a.: Der er nogle store åbne partier og hun har, sin størrelse til trods vist sig velfungerende i rideprøven. Hun har tre rummelige gangarter, med god bæring og spændstighed i travbevægelsen hvor hun fik 8,5 og samme karakter fik hun for sin dejligt balancerede galop. Hun skridter fremragende med god energi og med god brug af overlinjen 9,0, og så viste hun sig ridelig og har fået både 8,5 for ridelighed og kapacitet.
Der stod også Teglovnen på den anden finalist, Langagers Dakota e. Hesselhøj Donkey Boss/Loran opdrættet af Charlotte Friberg og nu ejet af Stutteri Teglovnen Aps. som dermed fik tre hopper med videre til Eliteskuet i september på Vilhelmsborg.
I holdet af ældre heste fik Stutteri Teglovnen udtaget to hopper til finalen og begge fik adgang til Eliteskue, det er Teglovnens Flowerpot (th) og Langagers Dakota. Foto: Ridehesten.com
Den 4-årige hoppe Holt’s Zig-Zag e. Dynamic Dream/Revolution opdr. Holt Horses ApS bestod sin rideprøve, og har dermed også indløst billet til Eliteskuet, da hun tidligere er blevet eksteriørkåret med besked om, at hun var potentiel medaljeaspirant.
Efter bestået rideprøve er den 4-årige hoppe Plus Horses Indiana e. Iron/Revolution opdr. Plus Horses og nu ejet af Trine Binderup og Antonio Drago også klar til Eliteskue.
Se resultater og katalog: DV region 7 sadelkåring dressur