DV-hingst vinder Christmas Grand Prix
Efter fire uger med Danish Christmas Show på Vilhelmsborg kulminerede det lørdag aften med den medrivende Frandsbjerg Grand Prix

Kasper H. Hansen med Katrinelund Satisfaction. Foto: Ridehesten.com/Juliemaja Søndergaard
Over de seneste fire uger har ryttere på heste og ponyer indtaget Vilhelmsborg til det årlige og super populære Danish Christmas Show. Traditionen tro slutter stævnet med et landsstævne for heste, og med en forrygende lørdag eftermiddag og aften, hvor publikum fylder opvisningshallen til det, der af mange kaldes for springsportens lillejuleaften.
25 ekvipager kom til start i den 150 cm høje Frandsbjerg Grand Prix. Grand Prix-banen ved Christmas Show er sædvanligvis udfordrende for ryttere og heste, og i år var igen undtagelse. To ryttere på tre heste formåede at ride banen fejlfrit og indenfor tiden.
Kasper H. Hansen havde redet begge sine heste fejlfrit gennem hovedspringningen, og han var først ude i omspringningen med den Dansk Varmblods-kårede hingst Comme Il Faut Plus e. Comme Il Faut/ Pontifex. De fik et nedslag på vej gennem omspringningen. Dermed var alt åbent for litauiske Aistis Vitkauskas, der med DV-hesten Favour VG e. Favorit Ask/ Royal Bravour (opdr. M. og B. Kløve-Mogensen) havde vist overbevisende springning i hovedrunden. Også han fik nedslag i omspringningen, men i en tid, som var hurtigere end Kasper H. Hansens med Comme Il Faut Plus.

Aistis Vitkauskas med Favour VG. Foto: Ridehesten.com/Juliemaja Søndergaard
Da Kasper red på banen som sidste rytter i omspringningen var der store forventninger til avlshingsten Katrinelund Satisfaction e. Sandro's Adel/ Crelido (opdr. Ib Kirk). De to var placeret sidste år i Christmas Show og efter en flot, international sæson med bl.a. en fejlfri runde i Longines EEF Series Nations Cup i Bratislava og world ranking-points, var der forventninger til ekvipagen. Katrinelund Satisfaction springer med stort overskud, og med en stor, men praktisk galop, og det udnyttede Kasper til fulde i omspringningen, hvor han red fejlfrit i mål i omspringningens hurtigste tid.
Kasper H. Hansen foran den flotte præmie han modtog for sin sejr. En spritny IFOR Williams hestetrailer. Desuden sammen med dommer Bjarne Mørup, arrangør Niels Jørgen Cassøe, sponsor Søren Rasmussen fra Frandsbjerg Horses og repræsentant fra IFOR Williams Marissa Dawson. Foto: Ridehesten.com/Juliemaja Søndergaard
I et videointerview med Ridehesten efter sejren konstaterede Kasper, det som alle kunne se: - Han springer helt fantastisk, og der stod en dejlig bane og jeg føler, jeg fik redet en dejlig runde. Det var super, helt fantastisk.
Inde i opvisningshallen på Vilhelmsborg er der store plakater med de tidligere års Grand Prix-vindere. Og det er et mål for mange ryttere, at komme ”på plakanten” i hallen, også for Kasper: - Det har jeg kæmpet for i mange år, sagde han til Ridehesten, og han var glad for det endelig lykkedes. Samtidig kunne Kasper køre hjem fra stævnet med en af de velkørende og IFOR Williams trailer, der var vinderpræmien i Frandsbjerg Grand Prix.
Kamilla Ladefoged Rasmussen er en del af bruttotruppen for U25-ryttere, hun var placeret med to heste i Frandsbjerg Grand Prix på fjerdepladsen med Come Undone One e. Chacco-Blue/ Cento og My Boy 26 e. Mylord Carthago/ Sandro Boy . Det var to meget overbevisende runder den unge rytter fik redet på Vilhelmsborg og det uløste en ærespræmie fra AEquipt.
Start- og resultatlister
Se Kaspers flotte ridt på Katrinelund Satisfaction HER